Podobają Ci się góralskie dodatki do domu? Najlepiej wypoczywasz w otoczeniu drewna i naturalnych materiałów? Jeśli odpowiedź brzmi tak, sprawdź, jak urządzić salon w stylu góralskim, by uzyskać przytulne, ale i ponadczasowe wnętrze.
Styl góralski — najważniejsze cechy
Styl góralski nawiązuje do tradycji Podhala. Mieszkańcy tego regionu od zawsze stawiali w swoich domach na drewno, przede wszystkim z sosen i świerków, które bujnie porastają górskie lasy. Z takiego drewna tworzyli meble, podłogi, boazerie i schody. Nie malowali go, a jedynie zabezpieczali olejem lub impregnatem, by zachować jego naturalny odcień. Do tego zdobili je rozmaitymi wyżłobieniami, zaokrąglali ich brzegi, dodawali rzeźbione elementy nawiązujące do górskiej roślinności.
Drewnu towarzyszyły inne naturalne materiały: skórzane lub futrzane chodniki i kapy, płócienne tekstylia zdobione haftami, elementy z kamienia. Ich zastosowanie narzucało paletę barw, która dominowała wnętrza góralskich domów: ciepłe brązy, beże, odcienie kremowe, przełamywane mocniejszymi akcentami np. czerwieni.
Dziś styl góralski jest popularny zwłaszcza w swojej nowoczesnej odmianie, która czerpie inspiracje ze Skandynawii czy wprowadza elementy industrialu. Zamiast boazerii na ścianach pojawiają się więc odcienie szarości, a drewnianym meblom towarzyszą metalowe czy szklane dodatki. Taki miks jest propozycją dla osób, które obawiają się „efektu Cepelii”.
Salon w stylu góralskim
Salon góralski oznacza przede wszystkim drewniane meble. Nie muszą mieć regularnych form — wszelkie sęki i surowości idealnie wpisują się w aranżacje wnętrz w stylu góralskim. Warto postawić np. na modne teraz stoliki w formie plastra drewna. Świetnie będą wyglądać też solidne belki przy ścianach lub na suficie. Można je udekorować zakopiańskimi wzorami.
Na kanapie i fotelach warto położyć przytulne koce z wełny, a na podłodze — futrzany dywan. Nie musi być to prawdziwe futro. Klimat chaty z drewna podkreślą pozostałe tekstylia: lniane obrusy i serwety, czy firanki z haftowanym, ludowym wzorem.
W prawdziwych góralskich chatach nie mogło zabraknąć kominka z poustawianym w rzędy drewnem. Jeśli nie możesz umieścić go w salonie, zadbaj o dużo źródeł delikatnego, ciepłego światła, które będzie tworzyć klimat wieczorami. Całość dopełni dobór kolorów na ścianach i odpowiednie dodatki.
Górskie dodatki do salonu
W górskich pensjonatach i hotelach na ścianach często wiszą dekoracje nawiązujące do tego regionu. Popularne są np. mapy gór, z zaznaczonymi najważniejszymi szczytami, czy zdjęcia i obrazy przedstawiające górskie widoki.
Nawet jeśli mieszkasz na nizinach, mapa drewniana przedstawiająca piętrzące się góry będzie ciekawym dodatkiem, który wprowadzi Cię w nastrój, z jakim można zdobyć każdy szczyt. W naszej ofercie czeka na Ciebie wiele Map Gór, ale także inne wyjątkowe propozycje, w tym:
- Drewniane Mapy Morskie (bo kto powiedział, że górale nie bywają nad morzem!),
- Mapy 4Rest, wykonane z kombinacji drewna odzyskanego, z historią i sklejki,
- Drewniane Plakaty Miast z serii Urban Wood.
Ściany udekorowane? Przyjrzyj się wolnej przestrzeni w kredensach i na półkach. Możesz uzupełnić ją zastawą malowaną w ludowe wzory, a obok nich na pewno znajdzie się miejsce na pamiątki, takie jak drewniane figurki czy instrumenty.
Ciekawym elementem dekoracyjnym jest też drewniana skrzynia, która nie tylko wygląda stylowo, ale również pełni funkcję schowka np. na rzadziej używane tekstylia. Dla większego efektu możesz zarzucić na nią dekoracyjny futrzany dywanik.
Podsumowanie
Styl góralski we wnętrzach to przytulność, nastrój i ciepło niezależnie od pory roku. Nie musisz urządzać tak całego domu, by cieszyć się jego kojącym wpływem — wystarczy sam salon. Umiejętnie dobierając do niego meble i dodatki, osiągniesz świeże połączenie górskiego klimatu z nowoczesnością. Zacznij choćby od jednego przedmiotu – Mapa Gór od Avocado to doskonały pomysł na start!