Co to jest upcykling?

W ostatnich latach wiele związanych z ochroną środowiska pojęć takich jak recykling lub „zero waste” przedostało się do języka codziennego. Przewiduje się, że upcykling może stać się kolejnym z wyrazów, jaki w najbliższym czasie na stałe trafi do słownika wielu osób. Będzie on zyskiwać na znaczeniu, ponieważ stanowi krok naprzód w walce o dobro planety. Dowiedz się, co to jest upcykling oraz czym ten proces różni się od recyklingu.

Na czym polega proces upcyklingu?

Idee, które głoszą, aby nadawać zużytym przedmiotom drugie życie, towarzyszą nam od setek lat. Oczywistym przykładem może być stare ubranie przemienione na szmatkę do mycia podłóg. W tym przypadku dochodzi do przemiany cenniejszej rzeczy na znacznie mniej wartościową – mamy do czynienia z tak zwanym downcyklingiem.

Prawdopodobnie domyślasz się już więc, na czym polega upcykling. Sens tego pojęcia zawiera się w takim przetworzeniu odpadów, aby produktem tego procesu był wyrób o wyższej wartości. Stosowanie upcyklingu umożliwia więc nie tylko dalsze wykorzystywanie danego materiału, ale pozwala mu również stać się czymś więcej, niż był pierwotnie.

Kto jest inicjatorem koncepcji upcyklingu? 

Do rozpropagowania omawianego zjawiska przyczyniła się publikacja pt. „Upcycling” autorstwa Riemanna Verlaga. W powstałej w 1999 roku pracy wskazano, że upcykling stanowi odwrotność downcyklingu, czyli tworzenia nowych przedmiotów ze starych przy stracie ich wartości. Kolejnym kamieniem milowym w historii upcyklingu była wydana w 2002 roku książka „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things” będąca dziełem Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta. Określono w niej upcykling jako sposób wtórnego przetworzenia odpadów, w efekcie którego powstaje produkt o większej wartości od bazowej wartości surowców wykorzystanych w trakcie produkcji.

Mimo że pojęcie upcyklingu zyskało popularność stosunkowo niedawno, to sama koncepcja jest od dawna powszechnie wykorzystywana w różnych zakątkach świata. Szczególnie intensywnie kultywuje się ją w krajach uboższych, w których nierzadko brakuje nowego towaru i powstaje potrzeba ponownego wykorzystania odpadów wraz z nadaniem im nowej funkcjonalności. W wielu przypadkach trudno nie popaść w zachwyt, gdy widzi się, co ludzka kreatywność jest w stanie stworzyć z pozornie zwykłych śmieci.

Jakie są różnice między upcyklingiem a recyklingiem?

Kiedy wiesz już, czym właściwie jest upcykling, możemy poruszyć inną, ciekawą kwestię. Upcykling a recykling – pojęcia zbliżone, które jednak pod względem charakterystyki wyraźnie się od siebie różnią.

Z tego, jaka jest istota recyklingu, zdają sobie obecnie sprawę już dzieci w wieku szkolnym. Jego założenia są całkiem proste – dąży do minimalizacji zużycia surowców naturalnych przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji śmieci. W ramach recyklingu przetwarza się w zużyte przedmioty w celu odzyskania jak największej ilości materiału zdatnego do ponownego wykorzystania w roli surowców wtórnych.

Zastanawiając się nad tym, co to jest upcykling, zauważysz, że jest on bardzo podobny do recyklingu. Najważniejsza różnica polega jednak na tym, że w ramach recyklingu dochodzi do masowego odzyskiwania surowca wtórnego, za to upcykling prowadzi do otrzymania produktu o większej wartości lub atrakcyjniejszej formie niż baza, na której powstał. Nieprzypadkowo więc upcykling określa się jako doskonalszą formę recyklingu.

Zwróć uwagę również na jeszcze jeden aspekt. Recykling wiąże się ze sporym zużyciem energii, ponieważ jest to działalność prowadzona na skalę przemysłową za pomocą wielu maszyn oraz systemów. Upcykling natomiast nie wymaga żadnego zaplecza technologicznego – jest to proces realizowany ręcznie i determinowany niemal wyłącznie przez inwencję twórcy.

Co można poddać procesowi upcyklingu?

O tym, co znaczy upcykling, świadczy fakt, jak wiele potencjalnych śmieci może dzięki niemu zyskać nowe życie. Wśród najczęściej otrzymywanych w ten sposób przedmiotów znajdują się m.in.:

  • meble, w tym bardzo popularne rozwiązania z palet,
  • zabawki,
  • odzież,
  • narzędzia,
  • rzeźby, instalacje i inne dzieła sztuki.

Aby przyjemnie wpleść upcykling w swoją codzienność, nie musisz posiadać grubego portfela czy wielkich umiejętności majsterkowicza. Masz pod ręką jakieś skrawki materiałów? Uszyj z nich torbę lub ciekawą poszewkę na poduszkę. Pozostały Ci puszki po konserwach? Umyj je i wykorzystaj jako ciekawe, industrialne doniczki. Powstrzymaj się również przed wyrzuceniem kartonowych pudełek – po dodaniu kilku ozdób idealnie sprawdzą się jako skrytka na Twoją biżuterię.

Jak widzisz, żeby skorzystać na upcyklingu w domowym zaciszu, wystarczą Ci chęci, zaangażowanie i głowa pełna pomysłów!

Ozdób swoje mieszkanie wytworami z upcyklingu

Po upcykling sięgają również firmy, którym losy planety nie są obojętne. Za pomocą materiałów z odzysku, można stworzyć niesamowite produkty, które zachwycają swoimi walorami wizualnymi. Doskonałym przykładem marki kultywującej upcykling w Polsce jest Avocado Pracownia Twórcza. Oferujemy ręcznie robione, unikalne mapy drewniane, które oczarowują szczegółowością i artystycznym wykonaniem. O oryginalności naszych dzieł świadczy fakt, że wzory przemysłowe Avocado są chronione prawnie na terenie całej Unii Europejskiej.

Nasze produkty mogą mieć dodatkowo estetyczne ramy, które wykonujemy wyłącznie z drewna upcyklingowego. Są to najczęściej belki konstrukcyjne stropów wiekowych budynków np. kamienic, stodół lub domów. Naszej działalności przyświeca myśl ochrony lasów i wtórnego użycia materiałów – jeśli interesuje Cię eko-design, to mapy drewniane z naszego sklepu z pewnością przypadną Ci do gustu.

Mapa drewniana od Avocado Pracowni Twórczej znakomicie dopełni wystrój Twojego wnętrza. W naszej kolekcji znajdują się różnorodne produkty, w tym m.in.:

  • Mapy Morskie Świata,
  • Mapy Morskie Europy,
  • Mapy Morskie Zatoki Gdańskiej,
  • Mapy Morskie Bałtyku,
  • Mapy Morskie Wybrzeża Polskiego,
  • Mapy Wysp.

Zapoznaj się z naszą ofertą.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest upcykling i znasz przykłady jego zastosowania w praktyce. Możesz wprowadzić tę ideę w swoje życie, ograniczając wyrzucanie przedmiotów, które da się wykorzystać na nowo. To znakomita okazja do uwolnienia Twojej wyobraźni i kreatywności, a przy tym dołożenia swojej cegiełki do ochrony środowiska. Pamiętaj również, że wybierając się na zakupy, masz szansę wspierać firmy, które również korzystają z upcyklingu i tworzą za jego pomocą wyjątkowe produkty. Avocado Pracownia Twórcza i jej mapy drewniane to znakomity przykład, że ekologia może iść w parze ze stylem i jakością. Odwiedź nasz sklep, poznaj bogatą kolekcję tworzonych map i wzbogać o którąś z nich swoją ścianę lub biurko.